Celuloid – pierwsze wynalezione tworzywo sztuczne
Dziś z tworzyw sztucznych produkuje się niemal wszystko, chociaż ich historia wcale nie jest taka długa.
W dzisiejszych czasach cały czas powstają coraz to nowe rodzaje tworzyw sztucznych, których właściwości są coraz doskonalsze – tworzone z nich produkty są coraz wytrzymalsze, odporniejsze na warunki pogodowe, coraz lżejsze i coraz tańsze. A jak i kiedy to wszystko się zaczęło? Właściwie to całkiem niedawno. W połowie XIX wieku trwały intensywne badania nad związkami wielkocząsteczkowymi, a naukowców wówczas szczególnie interesowała możliwość ich modyfikacji. Pierwsze na świecie tworzywo sztuczne wyprodukowali w 1872 r. Amerykanie, a uzyskanym materiałem był celuloid. To tworzywo, w którego skład wchodzą nitroceluloza (70-74 proc.), kamfora (20-30 proc.) oraz barwniki i wypełniacze (1,5-3 proc).
Celuloid otrzymuje się w wyniku plastyfikacji azotanu celulozy w kamforze. To tworzywo sztuczne jest łatwopalne, a także mało odporne na działanie związków chemicznych oraz światła.
Stosowano go w przemyśle galanteryjnym, przy produkcji zabawek, taśm filmowych, błon fotograficznych, piór wiecznych oraz wielu innych artykułów codziennego użytku. Dziś raczej jest wycofywany z przemysłu, gdzie zastępują go nowe tworzywa sztuczne – przede wszystkim mniej łatwopalne.
Wostal http://www.wostal.biz/ skup złomu i surowców wtórnych producent kabli