Rynek PET w Polsce
Chociaż dziś napoje w plastikowych butelkach to dla nas oczywistość, historia ich produkcji w Polsce jest bardzo krótka.
Politereftalan etylenu, czyli tworzywo sztuczne znane pod popularną nazwą PET wynaleziono w 1941 r. w Wielkiej Brytanii. Ich najpopularniejsze zastosowanie, czyli produkcję butelek metodą rozdmuchu zainaugurowano na początku lat 70.
Do Polski PET przywędrował wraz z przemianami gospodarczymi na przełomie 1989 i 1990 r. Co ciekawe, polscy producenci napojów początkowo importowali z zagranicy puste butelki. Pierwszą rozdmuchiwarkę uruchomiono w 1992 r., początkowo używając jedynie importowanych preform. Sam granulat PET zaczęto produkować w Polsce dopiero trzy lata później.
Dzisiaj PET to zdecydowanie najpopularniejsze tworzywo sztuczne służące do produkcji butelek i innych opakowań. Szacuje się, że w ciągu roku zużywa się w Polsce ponad 200 tysięcy ton tego tworzywa sztucznego. Jego zużycie na głowę mieszkańca w ciągu roku wynosi ponad 3 kilogramy.
W ostatnich latach systematycznie udaje się też zwiększać recykling PET. Puste butelki nadają się bowiem do ponownego przetworzenia. Można je przerobić m.in. na bluzy z polaru.
łuszczenie prętów